Przejdź do treści

Przyszli technicy elektrycy, programiści i informatycy na wycieczce zawodoznawczej do Poznania i Torunia

Przyszli technicy elektrycy, programiści i informatycy na wycieczce zawodoznawczej do Poznania i Torunia

Uczniowie klas 2 jt, 2 kt i 3 et pod opieką czterech nauczycieli: Ewy Zakrzewskiej, Anny Wasyluk, Elżbiety Szachraj i Anny Rutkowskiej wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Poznania i Torunia. Wyjazd odbył się w dniach 14-16 listopada 2023 r. w ramach projektu „ZSE w Białymstoku – nowy wymiar edukacji”.

Program wycieczki był bardzo bogaty. W Poznaniu młodzież zwiedziła z przewodnikiem Stare Miasto, Muzeum Uzbrojenia w Parku Cytadela, firmę Volkswagen. Po dwóch ogromnych halach produkcyjnych aut oprowadził ją jeden z pracowników. Zwiedzający otrzymali na ten czas kamizelki odblaskowe i okulary ochronne. Mogli poznać kolejne etapy powstawania samochodów oraz podziwiać skoordynowaną pracę wykonywaną zarówno przez ludzi, jak i roboty.

Niesamowite wrażenie na uczniach zrobiło Centrum Szyfrów Enigma. Pięknie przygotowana multimedialna ekspozycja, angażująca odbiorców, pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy. Dokonali tego trzej polscy matematycy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki.

Młodzi zapoznali się też z historią powstania i działaniem informatycznej firmy IT Leader. Byli również na Politechnice Poznańskiej. Zobaczyli m.in., gdzie mieszczą się Instytut Informatyki czy Wydział Elektryczny, oraz usłyszeli o meandrach studiowania na uczelni od czterech studentów.

W Toruniu natomiast uczniowie zwiedzili urokliwe zabytkowe centrum, a także uczestniczyli w oryginalnie poprowadzonych warsztatach piernikowych. Po spotkaniu każdy mógł zabrać ze sobą własnoręcznie wykonanego piernika.

Podczas całej wycieczki grupie towarzyszyła przewodniczka – p. Alicja Raczkowska, która opowiadała ciekawe historie związane z mijanymi miejscowościami, zabytkami czy akwenami.

Uczestnicy wyprawy wrócili do Białegostoku nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni ze zdobytej wiedzy i nowych doświadczeń.